افرادی که موهای وز، زبر و آسیب دیده‌ای دارند همیشه به دنبال راه درمانی مناسبی برای آن هستند. انبوه روش‌های درمانی و زیبایی برای مو ممکن است ما را گیج کند و سوالات زیادی در ذهنمان ایجلد کند. این که کدام یک بهتر است؟ آیا مصرف داروهای پزشکی و عمل به دستورات پزشک کفایت می‌کند؟ یا این که نیازمند بهره بردن از تکنیک‌هایی همچون کراتین درمانی، پروتئین تراپی، ریباندیگ، بوتاکس مو و… هستیم؟ اگر بخواهیم موهای خود را بوتاکس کنیم باید چه کار کنیم؟ آیا به مزایا و معایب بوتاکس مو آگاه هستیم؟
مزایا و معایب بوتاکس مو چیست؟
بوتاکس مو چیست؟
ابتدا باید به تعریف درستی از بوتاکس مو برسیم و ببینیم که هنگام انجام این کار دقیقا چه اتفاقی برای موهای ما می‌افتد. بوتاکس مو شامل قرار دادن مواد نرم کننده مخصوص بر موها و احیای آن‌ها است و هیچ ربطی به بوتاکس کردن پوست و استفاده از سم بوتولینوم ندارد. این سم، که در بوتاکس پوست مصرف می‌شود، عضلات را فلج می‌کند و مقدار زیاد آن بسیار خطرناک است. اما پزشکان از آن به میزان اندک استفاده می‌کنند که مصارف زیبایی و درمانی دارد و باعث صاف شدن پوست می‌شود. افراد زیادی پوست سر خود را بوتاکس می‌کنند تا جلوی تعریق پوست و چرب شدن بیش از حد موها، ایجاد شوره، آلودگی و ریزش مو را بگیرند و رشد موهای خود را افزایش دهند.
تزریق بوتاکس در زیر پوست سر توسط FDA تایید نشده و اثر آن شامل کاهش ریزش مو و افزایش دوام ریشه موها نیز به اثبات نرسیده است. مزایا و معایب بوتاکس مو به نوعی از خدمات زیبایی در آرایشگاه‌ها اشاره دارد که با تزریق همراه نیست و چیزی مشابه کراتینه کردن موها و روش‌های مشابه است. هدف از بوتاکس مو، از بین بردن صدمات وارده به آن و ترمیم و احیای موها ضمن افزایش حالت پذیری آن‌ها است. پس از انجام این کار موهایی درخشان و زیبا خواهید داشت و جذابیت را با چشمان خود خواهید دید.

علت نام گذاری این تکنیک نیز همین است. زمانی که پوست خود را بوتاکس می‌کنید در حال از بین بردن چین و چروک‌های آن هستید و زمانی که از بوتاکس مو بهره می‌برید، می‌خواهید تخلخل موها را درمان کنید، قسمت‌های خالی شده و فرورفته تارهای مو را با فیلری سرشار از پروتئین و مواد مغزی پر کنید و شکنندگی، ضعف، نازکی و خشکی موها را از بین ببرید.
بوتاکس مو چگونه انجام می‌شود؟
ابتدا موها کاملا شسته می‌شوند و بعد مواد بوتاکس مو را بر موها اعمال می‌کنند. زمانی که مواد روی سر قرار دارد آرایشگر موها را ماساژ می‌دهد و مواد را در سرتاسر مو، از ریشه تا ساقه همه تارهای آن پخش می‌کند. شرایط و میزان آسیب دیدگی مو تعیین می‌کند که مواد بوتاکس تا چه زمانی بر موها قرار بگیرند که معمولا بین 20 تا 90 دقیقه است. در این مرحله آرایشگر می‌تواند موها را شستشو دهد و یا آن‌ها را به حال خود بگذارد، سپس از اتو مو استفاده کند و آن‌ها را خشک کند. به این معنی که موها پس از شستشو و یا زمانی که مواد بر آن‌ها قرار دارد اتو می‌شوند و کار پایان می‌یابد. آرایشگرانی که موها را نمی‌شویند و آن‌ها را با همان موادی که روی مو است اتو می‌کنند عقیده دارند که این گونه تاثیر بوتاکس مو بیشتر می‌شود و بیشتر به عمق تارهای مو فرو می‌رود.
بوتاکس مو برای چه کسانی مناسب است؟
افرادی که موهای شکننده، آسیب دیده، وز، حرارت دیده، نازک، دارای موخوره، سوخته، بد حالت و حالت ناپذیر، خشن، کدر و کم حجم دارند و یا قصد دارند موج موهای خود را کم کنند و به زیبایی و صافی موهای خود بیفزایند می‌توانند از این روش استفاده کنند. مزایا و معایب بوتاکس مو متوجه کسانی است که می‌خواهند این گونه موهای خود را تقویت کنند و لطافت و نرمی را تجربه نمایند.

معایب بوتاکس مو چیست؟
در رابطه با مزایا و معایب بوتاکس مو باید بگوییم که همه چیز به آرایشگاه مورد نظر، فرد متخصص، نوع موی شما و موادی که تهیه می‌کنید بستگی دارد.

اگر بیش از حد از این روش استفاده کنید نتیجه عکس می‌بینید و موهایتان آسیب دیده، نازک و کدر می‌شوند. البته اگر به آرایشگر مجربی مراجعه کنید شما را راهنمایی می‌کند و به شما می‌گوید که بین هر ترمیم بوتاکس مو باید چقدر صبر کنید.
مزایا و معایب بوتاکس مو شامل استفاده محدود از آن و تنها 3 یا 4 بار در سال است. بهره بردن بیشتر از این تکنیک توصیه نشده و با ضرر همراه است.
درجه زیاد اتو مو و استفاده بیش از حد از آن توسط آرایشگر، می‌تواند به کف سر و ریشه موها آسیب بزند و باعث سست شدن موها یا ریزش شود.
مواد شیمیایی و مصنوعی موجود در محتویات بوتاکس مو برای برخی از افراد حساسیت‌زا هستند و پوست سر را ملتهب و قرمز می‌کنند. خارش پوست سر و دیگر واکنش‌های آلرژیک از جمله عوارض احتمالی این مواد می‌باشند.
هنگام قرار گرفتن مواد بوتاکس مو بر موها، بهتر است حتی الامکان از برخورد آن‌ها به کف سر خودداری شود؛ چرا که علائمی نظیر تورم و قرمزی به وجود می‌آید.
این تکنیک زیبایی و احیای مو قیمت بالایی دارد. اگر مواد ارزان و نامرغوب تهیه کنید سلامت موهای خود را به خطر انداخته اید.
نمی‌توان انتظار داشت که بوتاکس مو آسیب‌های شدید را برطرف کند و سبب ایجاد معجزه شود. این کار تنها به نرم کردن و براق کردن موهای شما می‌پردازد و آن طور که انتظار می‌رود ترمیم کننده نیست. مزایا و معایب بوتاکس مو نیز به ما می‌گویند که بوتاکس مو را به چشم یک تکنیک زیبایی ببینیم و انتظار درمان دائمی نداشته باشیم.
اثر بوتاکس مو موقت است و 1 تا 3 ماه دوام می‌آورد. البته این عدد با انتخاب مواد کم و زیاد می‌شود و نحوه مراقبت از موها نیز در ماندگاری بوتاکس مو تاثیرگذار است.
بوتاکس مو نیاز به مراقبت دارد و پس از آن نیز باید از شامپوها و ماسک‌های گران قیمت مو استفاده کنید.
افراد بی‌تجربه نمی‌توانند موهای شما را بوتاکس کنند. این کار بایستی توسط افراد باتجربه انجام شود و فرد دارای تخصص باشد.
بوتاکس مو نمی‌تواند موها را صاف کند و تنها باعث بزرگ شدن فر مو و رفع وز می‌شود.
موهای رنگ شده با بوتاکس مو کمی تغییر رنگ می‌دهند و به مقدار خیلی اندک کمرنگ کی‌شوند.