همه خانم‌ها در زمان ترمیم کاشت ناخن، لااقل یک بار با خود فکر کرده اند که کاش خودشان می‌توانستند این کار را انجام دهند و مجبور به گذاشتن زمان و هزینه کردن برای این تکنیک زیبایی موقتی نبودند. کاشت ناخن از جمله خدمات زیبایی وقت گیری است که سبب جذابیت ناخن‌ها می‌شود و آن‌ها را به هر طرح، رنگ و اندازه‌ای که بخواهید در می‌آورد. اما برای انجام این کار در منزل نیز راه‌هایی وجود دارد. اگر حداقل امکانات را در نظر بگیریم و بخواهیم روش کاشت ناخن در منزل را بیاموزیم، به مواردی اندک نیاز داریم و باید بدانیم که یادگیری آن آسان است و به اندکی صبر و حوصله نیاز دارد.

روش کاشت ناخن در منزل
به طور خلاصه دو راه برای کاشت ناخن وجود دارند که اولی استفاده از مواد اکریلیک و پودری و دومی استفاده از پلی ژل است. بنا به مواد در دسترس خود و میل و نیاز فردی یکی از دو روش را انتخاب کنید و آن را انجام دهید. روش کاشت ناخن در منزل دارای سه مرحله است که مرحله اول در هر دو نوع کاشت ناخن یکسان است. این مراحل را در زیر می‌خوانید:

 1. زیرسازی
 2. تیپ گذاری
 3. مواد گذاری

روش کاشت ناخن در منزل با مواد اکریلیک ( پودری)

ابزار لازم:

 • ناخن گیر
 • قیچی ناخن
 • سوهان ناخن
 • بافر
 • عقب زننده کوتیکول
 • نیپر
 • برس مانیکور
 • استون
 • روغن کوتیکول
 • پرایمر ناخن
 • چسب ناخن
 • تیپ (tip )
 • براش اکریلیک
 • مایع اکریلیک ( لیکوئید)
 • پودر اکریلیک

مرحله اول: زیرسازی

ابتدا لاک ناخن قدیمی خود را پاک کنید و آن را با استفاده از استون از بین ببرید. لاک ناخن خود را نکنید و به ناخن‌هایتان آسیب نزنید. این کار سبب نازک شدن بافت ناخن می‌شود و ناخن‌ها را دفرمه و ناهموار می‌کند. برای زیرسازی به سوهان برقی و تجهیزات پیشرفته نیاز ندارید و تنها کافی است مانیکور خشک و سوهان کشی را انجام دهید. اگر ناخن طبیعی شما بیش از حد بلند است، آن را کوتاه کنید، اما نه به اندازه‌ای که به گوشت برسد و خیلی کوتاه باشد. تنها آن را مرتب کنید. در روش کاشت ناخن در منزل می‌توانید دور و اطراف ناخن را نیز کوتاه مرتب کنید.

اگر به کوتیکول ریموور دسترسی دارید، کوتیکول‌های دور ناخن را به آن آغشته کنید 10 الی 15 دقیقه زمان بدهید تا پوست دستتان نرم شود. سپس از عقب زننده کوتیکول استفاد کنید و پوست اضافه اطراف ناخن را به عقب برانید. با سر دیگر این وسیله، کوتیکول‌ها را از روی سطح ناخن بردارید. پوست اضافه باقی مانده اطراف ناخن را با نیپر ببرید. اکنون باید از سوهان یا بافر بهره ببرید. ناخن‌ها باید به قدری سوهان شوند که سطحی مات پیدا کنند و درخشش خود را از دست بدهندو با این کار در حال از بین بردن چربی روی سطح ناخن و همچنین مسطح نمودن آن برای روش کاشت ناخن در منزل هستیم. این گونه ناخن کاشت در محل متاسب خود قرار می‌گیرد و نتیجه نامنظم نمی‌شود.

گفتنی است که اگر عقب زننده کوتیکول ندارید می‌توانید با استفاده از یک چوب بستنی کارتان را به اتمام برسانید. به عقب راندن پوست اضافه به این دلیل است که میخواهیم اکریلیک به ناخن‌هایمان بچسبد، نه پوست دور آن.  اگر کوتیکول ریموور و روغن کوتیکول نداشتید دست‌های خود را در آب گرم قرار دهید تا پوست آن‌ها نرم شده و کوتیکول ناخن به راحتی مرتب گردد.

پس از انجام کلیه نکات گفته شده در روش کاشت ناخن در منزل از پرایمر ناخن بهره ببرید. این کار چربی سطح ناخن را به حداقل می‌رساند و چسبیدن مواد به آن را تسهیل می‌کند. به کمک استون، سطح ناخن‌ها را مجددا تمیز کنید و با استفاده از پرایمر ناخن کلیه چربی، ناخالصی و روغن باقی مانده بر ناخن‌ها را نابود کنید.

مرحله دوم: تیپ گذاری

از آن جایی که سوهان برقی در خانه هیچ کدام از ما وجود ندارد، در روش کاشت ناخن در منزل باید از تیپ استفاده کنیم. تیپ گذاری هم آسان‌تر است و هم سبب صاف و مرتب شدن زیر ناخن می‌شود. به همین دلیل برای صاف کردن زیر ناخن به سوهان برقی نیازی پیدا نمی‌کنید. برای تتیپ گذاری باید ناخن‌های کوتاهی داشته باشید، ناخن‌ها را از ته بگیرید، اما نه به گونه‌ای که دردناک شوند. سطح ناخن را به ضد قارچ آغشته کنید تا بعدا با مشکلاتی مانند قارچ ناخن روبرو نباشید. سایز مناسب تیپ را برای هر ناخن انتخاب کنید. تیپ مورد نظر نباید از ناخن شما بزرگ‌تر یا کوچک‌تر باشد.

اگر تیپ هم سایز با ناخن خود پیدا نکردید از نمونه‌ای که کمی از ناخن شما بزرگ‌تر است استفاده کنید. چسب را داخل تیپ و روی قسمت هلالی نازک‌تر آن بزنید و تیپ را عمود بر سر ناخن نگه دارید و به آرامی روی ناخن بخوابانید. زمانی که این کار انجام شد، تیپ را نگه دارید تا خشک شود. با استفاده از ناخن گیر آن را میزان دلخواه کوتاه کنید. به بغل و بالای تیپ فرم بدهید و این کار را با سوهان دستی انجام دهید. اکنون خط تیپ را از بین ببرید و به ناخن‌هایتان سوهان بزنید تا مات شود.

مرحله سوم: مواد گذاری

در روش کاشت ناخن با استفاده از پودر اکریلیک باید مواد اکریلیک را آماده کنید تا روی ناخنتان قرار بگیرند. اکریلیک مایع را در یک ظرف و پودر اکریلیک را در ظرف دیگری بریزید. براش را به اکریلیک لیکویید یا مایع آغشته کنید و به صورت عمودی و از چپ به راست و طی سه ضربه، پودر کاشت را بردارید و روی خط تیپ یا همان ناخن مصنوعی بگذارید. برای جلوگیری از هوا گرفتن مواد، با براش چند ضربه به آن‌ها بزنید و بعد مواد را بر سر ناخن بکشید. ممکن است مواد لای براش گیر کنند و آلودگی به وجود آورند، به همین دلیل یک دستمال یا حوله کاغذی داشته باشید و بین هر ضربه، براش خود را به آن بزنید تا پاک شود. زمانی که تمام ناخن با مواد اکریلیک پوشانده شد، 10 دقیقه زمان بدهید تا خشک شود و ثابت بماند.

زمانی که مواد خشک شدند، از یک سوهان استفاده کنید تا شکل دلخواهتان به وجود آید و همچنین به ناخن‌ها اندازه‌ای یکسان بدهید. با استفاده از بافر سطح مواد را صاف، مات و یکدست کنید و با یک برس کوچک و تمیز، گرد و غبار ناشی از شکل دادن به ناخن را پاک کنید تا با لاک مخلوط نشوند. در انتهای روش کاشت ناخن در منزل به ناخن‌های خود لاک بزنید و یا طرح مورد نظر خود را بر آن به وجود آورید.